مودم ای‌دی‌اس‌ال

مودم ای‌دی‌اس‌ال (به انگلیسی: ADSL Modem) ابزاری است که جهت اتصال به شبکه اینترنت بر روی خطوط دیجیتالی (Digital Subscriber Line) به کار می‌رود.

به بیان ساده داده‌های اینترنتی در مرکز مخابراتی بر روی سیم تلفن یک مشترک خاص قرار گرفته و در مقصد یعنی در منزل مشترک توسط یک دستگاه به نام اسپلیتر (جداساز) از خط تلفن استخراج شده و وارد رایانه مشترک خواهند شد. از آنجا که سیگنال بر روی کابل‌های تلفن معمولی مسافت زیادی را نمی‌تواند طی کند، ADSL در فواصل اندک قابل استفاده‌است که معمولاً کمتر از ۵ کیلومتر است. البته بسته به کیفیت مودم و مشخصات فیزیکی آن این مقدار می‌تواند متفاوت باشد. وقتی سیگنال به دفتر تلفن منطقه برسد ADSL از آن جدا شده و به سمت شبکه اینترنت هدایت می‌شود و در عین حال – فرکانس‌های صوتی سیگنال نیز وارد شبکه تلفن می‌شوند. به این صورت از یک انشعاب تلفن هم برای برقراری ارتباط تلفنی و هم برای ADSL استفاده خواهد شد. برخی از پارامترهای مهمی که جزو ویژگی‌های اساسی در شبکه‌های ای دی اس ال حساب می‌شوند و بعضی از آن‌ها معیار برتری کیفیت مودم‌ها هم شمرده می‌شوند عبارتند از:

نسبت سیگنال به نویز (SNR): عبارتست از نسبت بین سیگنال ارسال شده رو خط تلفن و نویز (“اس ان ار” به معنای ضریب سیگنال به نویز است هرچه این عدد بالاتر باشد به معنای این است که خط از پایداری بیشتری در برابر نویز برخوردار است.

 

میرایی خط (Line Attenuation): عبارتست از نسبت میرایی سیگنال در طول خط که بعلت مشخصات فیزیکی خط از جمله مقاومت الکتریکی آن متغیر است.

قدرت خروجی سیگنال (Output Power): عبارتست از میزان توان خروجی سیگنال فرستاده شده روی خط. قدرت خروجی سیگنال با میزان SNR نسبت مستقیم دارد. بعبارت دیگر با بالا تر رفتن قدرت سیگنال خروجی، میزان SNR نیز افزایش خواهد یافت. البته بالا بودن قدرت سیگنال خروجی و بدست آوردن SNR بالا به این روش مفید فایده نیست زیرا بالا رفتن توان سیگنال خروجی باعث ایجاد همشنوایی (Cross Talk) روی خطوط تلفن بقیه مشترکان مرکز تلفن خواهد شد.

عملکرد اسپیلیتر (Spiliter) :در برخی مواقع به اشتباه اسپلیتر را نویز گیر می نامند در صورتیکه اسپلیتر عملکردش تفکیک و عدم تداخل فرکانس های مربوط به صدا و DSL است .

 

برخی از رایج‌ترین تولیدکنندگان مودم‌های ای دی اس ال در دنیا عبارتند از:

Linksys

Asus

D-Link

TP-Link

Buffalo

Lattice Communications

ADSL چیست؟


ADSL مخفف نام Asymmetric Digital Subscriber Line است. ADSL یک فناوری است که سرعت اتصال سریعتر از اینترنت سنتی را از طریق خطوط تلفنی dial-up ارائه می دهد. ADSL فناوری است که بسیاری از اتصالات اینترنتی را در سراسر جهان هدایت می کند. اگرچه فن آوری جدید فیبر امکان اتصال سریعتر به اینترنت را فراهم می کند ، اما ADSL به دلیل انعطاف پذیری ، همچنان یک انتخاب محبوب است. فیبر به بلوک های بیشتر یا خانه های چند خانه متصل می شود ، اما ADSL به مشتری امکان می دهد که خودش تصمیم بگیرد زیرا در این فناوری از کابل های فلزی موجود در خانه یا محل کار استفاده می شود.

وقتی به گذشته اینترنت نگاه می کنیم ، درک اینکه چرا قبل از راه اندازی ADSL با مودم ها و روترها که فرصت ها و سرعت های کاملا جدیدی به آن می دهند ، محبوبیت پیدا کرد ، دشوار است. ناگهان جعبه های پلاستیکی کوچک چشمک زن در هر خانه و اداره بود. اما در مورد آینده ADSL چطور؟

هنگامی که اینترنت در اواسط دهه 90 موفقیت گسترده ای در بین توده ها داشت ، خانواده ها می توانستند با مودم های موسوم به وب متصل شوند. این مودم ها در هنگام گشت و گذار کل ظرفیت خطوط تلفن را مسدود کرده و تماس های تلفنی را غیرفعال می کنند. بعلاوه ، ترافیک هرگز با سرعت قابل توجهی روبرو نشد حتی اگر پیشرفتی در این تکنیک رخ دهد.

آنچه جایگزین مودم های موسوم شد ، روش ADSL بود. با این وجود ADSL از خطوط تلفن برای ترافیک استفاده می کند ، اما این کار را با چنان فرکانس بالا انجام می دهد که ظرفیت زیادی برای تماس های تلفنی باقی مانده است. یک مودم ADSL می تواند سرعت بسیار بالاتری نسبت به مدل قبلی خود ارائه دهد.

 

ADSL از فرکانس بالاتری از خطوط تلفن ثابت استفاده می کند
ADSL توسعه سلف خود است
راه حل های مدرن ADSL در مقایسه با مودم های نامیده شده می توانند سرعت بسیار بالاتری داشته باشند
حرف A در ADSL مخفف “Asymmetric” است
روش ADSL برای ارسال فیلم در صورت درخواست از طریق شبکه تلفن تهیه شده است
امروزه اکثر اتصالات باند پهن از روش ADSL استفاده می کنند ، اما بیشتر و بیشتر با فیبر نوری رقابت می کنند
حداکثر سرعت اتصال به فاصله تا نزدیکترین دفتر سوئیچینگ بستگی دارد

تکنیک با عرض و زمان بندی


اگر ADSL را تعبیر کنید ، “خط اشتراک مشترک دیجیتال Asymmetric” دریافت می شود و با کمی دانش به زبان انگلیسی می توانید بفهمید که استفاده از ADSL در شبکه تلفن محدود نیست. اما این تکنیک همزمان با خالی ماندن شاخه های تلفن به نفع موبایل راه اندازی شد.

از نظر تئوری تمام خطوط فلزی که به خانه ها دسترسی دارند می توانند از طریق ADSL استفاده شوند. اما هنوز معمول است که باند پهن باند را به جای دوشاخه برق یا سوراخ تلویزیون کابلی در دیوار از طریق دوشاخه تلفن تحویل دهید. هیچ تغییری دیگری را مستثنی نمی کند. ADSL از طریق دوشاخه تلفن می تواند در سراسر شبکه برق موجود در خانه پخش شود تا پذیرایی بهتر در یک خانه دو طبقه باشد.

حتی اگر بتوان از آنها به همراه سایر راه حلهای باند پهن استفاده کرد ، ADSL توابع اضافی هوشمند زیادی دارد. به اصطلاح نقاط دسترسی و سوئیچ ها نمونه های خوبی برای استفاده آسان و همچنین راه حل های هوشمند برای افزایش و بهبود شبکه یک شرکت هستند.

آینده برای ADSL چگونه است؟


گزینه دیگری که می تواند مشتریان را وادار به ترک باند پهنای باند ADSL خود کند وسوسه فیبر فوق العاده سریع (که در هر شهر بزرگ و متوسط ​​کشور توسعه می یابد) است. در همین حال به نظر می رسد بسیاری فکر می کنند سرعت در خانه ها کاملاً راضی کننده است ، شاید حتی با دو تلفن متصل ، یک کامپیوتر و یک تلویزیون هوشمند در HD.

واقعیت دیگری که از روش ADSL طرفداری می کند ، انعطاف پذیری آن است. در حالی که شبکه های فیبر نوری به کل مجموعه متصل می شوند یا حتی ممکن است مسدود شوند ، ADSL چیزی است که افراد درباره آن تصمیم می گیرند. اگر دو یا چند همسایه بخواهند اتصال را به اشتراک بگذارند ، این به راحتی با روتر مناسب انجام می شود.

روترها / مودم های ADSL بی سیم با سیگنال های قدرتمند هم ویلا بزرگ را تأمین می کنند و هم کل دفتر کار را با Wi-Fi سریع در بازار بسیار ارزان و با قیمت مناسب ارائه می دهند. با مدل های جدید فرکانس های بیشتری نسبت به مدل قبلی ارسال می شود که به لطف افزایش فضای اتر ، وقفه های سیگنال را به حداقل می رساند. آینده ADSL درخشان به نظر می رسد.

 

 

admin
ارسال دیدگاه