اینترنت استارلینک چیست و کی به ایران می‌رسد؟

اینترنت استارلینک

احتمالاً تا‌به‌حال عبارت ″اینترنت استارلینک یا اینترنت ماهواره‌ای″ به گوشتان خورده است. پس از مطرح شدن طرح «صیانت از فضای مجازی»، توجه‌ها به سمت اینترنت استارلینک جذب شد و کاربران بسیاری به تکاپوی خرید اینترنت استارلینک افتادند. در این مقاله قصد داریم با اینترنت استارلینک بیشتر آشنا شویم و ببینیم که چطور کار می‌کند و چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

فهرست مطالب

اینترنت استارلینک چیست؟

استارلینک پروژه ارتباطات فضایی است که توسط شرکت Space X به وجود آمده است. هدف اصلی استارلینک ارائه خدمات اینترنتی با پهنای باند بالا به سرتاسر جهان است که این کار به کمک شبکه‌ای از هزاران ماهواره کوچک در مدار زمین انجام می‌شود. این ماهواره‌های کوچک به صورت متناوب به دور زمین می‌چرخند و یک شبکه با پوشش وسیع را ایجاد می‌کنند. بنابراین به کمک شبکه ایجاد شده، در مناطقی که دسترسی به زیرساخت‌های اینترنت مانند کابل‌های فیبر نوری یا خطوط تلفن وجود ندارد امکان دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای فراهم می‌شود. استارلینک به عنوان یک راهکار اینترنت ماهواره‌ای نوین شناخته می‌شود.

اینترنت ماهواره‌ای یا فیبر نوری؟

اینتنت ماهواره‌ای یا فیبر نوری

اینترنت ماهواره‌ای و اینترنت فیبر نوری از جنبه‌های مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند و‌ انتخاب بین این دو به نیازها و شرایط فردی و موقعیت مکانی بستگی دارد. در ادامه به مقایسه این دو روش ارتباطی می‌پردازیم.

سرعت اینترنت

اینترنت فیبر نوری اغلب سرعت بالاتری نسبت به اینترنت ماهواره‌ای دارد. با این حال با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از پروژه‌هایی مانند استارلینک، سرعت‌های بیشتر نیز قابل دستیابی هستند. همچنین، سرعت اینترنت فیبر نوری در مناطق مسکونی بیشتر از اینترنت استارلینک است و پایداری بیشتری نیز دارد.

تأخیر (پینگ)

اینترنت فیبر نوری پینگ پایینی دارد که به معنای مدت زمان پایین‌تر ارسال داده از یک دستگاه به دستگاه دیگر است. این سرعت بالا به دلیل سرعت بالا و انتقال نوری در کابل فیبر نوری است. در اینترنت ماهواره‌ای به دلیل انتقال سیگنال میان شبکه ماهواره‌ها و سپس انتقال به دستگاه کاربر، زمان انتقال کمی بالاتر است.

پوشش جغرافیایی

اینترنت فیبر نوری معمولاً در مناطق شهری و مناطقی که زیرساخت‌های فیبر نوری در دسترس هستند قابل استفاده است. فیبر نوری در مناطقی که جمعیت بیشتر است، سود بیشتری دارد و به همین دلیل در مناطق روستایی و کم‌جمعیت راه‌اندازی نمی‌شود. در مقابل، مزیت اینترنت ماهواره‌ای پوشش جغرافیایی گسترده آن است. به کمک اینترنت ماهواره‌ای امکان دسترسی به اینترنت در مناطق دورافتاده و با زیرساخت‌های نامناسب مانند مناطق روستایی فراهم می‌شود.

نصب و راه‌اندازی

قابلیت نصب و راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای نسبتاً ساده‌تر است و کاربران می‌توانند با نصب یک دیش ماهوار‌ه‌ای و مودم ماهواره‌ای به اینترنت متصل شوند. نصب اینترنت فیبر نوری به تجهیزات و زیرساخت‌های پیچیده‌ای نیاز دارد و به همین دلیل زمان طولانی‌تر و هزینه بیشتری لازم است و در تمامی نقاط در دسترس نیست.

استارلینک چگونه کار می‌کند؟

اینترنت استارلینک چگونه کار می‌کند؟

شبکه استارلینک از ماهواره‌های کوچکی تشکیل شده است که به طور متوسط در ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری بالاتر از سطح زمین در مدارهای پولار قرار دارند. این ماهواره‌ها در ارتفاع پایین‌تری از ماهواره‌‌های معمولی قرار دارند تا پینگ و تأخیر ارتباطات کاهش پیدا کند. همان طور که اشاره شد برای استفاده از اینترنت استارلینک، دیش ماهواره و مودم مورد نیاز است تا در منزل یا محل کار قرار بگیرد. دیش ماهواره به سمت ماهواره‌ها تنظیم می‌شود و داده‌ها را ارسال می‌کند. در نهایت این داده‌ها به ماهواره‌هایی که به مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) وصل هستند ارسال می‌شوند. سپس ارتباط با اینترنت جهانی برقرار می‌شود.

تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

تجهیزات مورد نیاز برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک عبارت‌اند از:

دیش ماهواره‌ای: این دیش برای دریافت سیگنال ماهواره و ارتباط با ماهواره‌ها استفاده می‌شود. دیش استارلینک معمولاً در اندازه‌های مختلفی موجود است.

محصول مرتبط  دوربین مدار بسته چیست؟

کابل‌ها و اتصالات: برای اتصال دیش ماهواره‌ای به مودم استارلینک، به کابل‌ها و اتصالات مناسب نیاز دارید. این کابل‌ها شامل کابل‌های کواکسیال یا فیبر نوری برای انتقال سیگنال از دیش به مودم استارلینک هستند.

منبع تغذیه: برای تامین برق مورد نیاز دیش ماهواره‌ای و مودم استارلینک به منبع تغذیه احتیاج دارید.

سرعت اینترنت استارلینک چقدر است؟

سرعت اینترنت استارلینک چقدر است

سرعت اینترنت استارلینک  به عوامل مختلفی از جمله محدودیت‌های محلی، شرایط آب و هوایی، ترافیک شبکه، زمان، نوع دستگاه، تداخل سیگنال، تداخل الکتریکی، کیفیت تجهیزات و … بستگی دارد. با این حال، مطابق با مطالب منتشر شده در سایت استارلینک، کاربران Starlink معمولاً سرعت دانلودی بین 25 تا 220 مگابیت بر ثانیه را تجربه می‌کنند و اکثر کاربران سرعت‌های بالای 100 مگابیت بر ثانیه را تجربه می‌کنند. سرعت آپلود نیز معمولاً بین 5 تا 20 مگابیت بر ثانیه است. 

زمان تأخیر بین 25 تا 60 میلی ثانیه در خشکی‌ها و 100+ میلی ثانیه در مکان های دوردست خاص (مانند اقیانوس ها، جزایر، قطب جنوب، آلاسکا، شمال کانادا و غیره) متغیر است. این سرعت‌ها استارلینک را برای استریمینگ، تماس‌های ویدیویی، بازی‌های آنلاین و دیگر استفاده‌های معمولی از اینترنت خانگی به گزینه‌ای مناسب تبدیل می‌کنند. سرعت واقعی ممکن است در زمان استفاده زیاد، کمتر از سرعت مورد انتظار باشد.

استارلینک در چه مناطقی در دسترس است؟

استارلینک در چه مناطقی در دسترس است؟

در حال حاضر، استارلینک در برخی مناطق آمریکا، کانادا، اروپا، استرالیا، آفریقا و قسمت‌هایی از آسیا خدمات خود را ارائه می‌دهد و به طور مداوم در حال توسعه و گسترش خدمات خود است. برای اطلاع از نقاط در دسترس استارلینک به سایت استارلینک و قسمت Availability Map یا لینک https://www.starlink.com/map مراجعه نمایید.

استارلینک در ایران

در حال حاضر اینترنت استارلینک در ایران وجود ندارد و شرکت Space X خدماتی را برای ایرانیان عرضه نمی‌کند. در واقع این شرکت پیش‌تر اعلام کرده است که بدون اجازه دولت‌ها قصد ارائه اینترنت ماهواره‌ای را ندارد. با این حال ممکن است هنگام سرچ در سایت استارلینک، نام تهران را در نتایج سرچ مشاهده کنید اما همچنان ایران جزء مناطق پوشش داده شده توسط استارلینک نیست. بنابراین با خرید مودم فیبر نوری و سایر تجهیزات آن مانند سوئیچ شبکه می‌توانید از اینترنت فیبر نوری بهره‌مند شوید و سرعت بالای اینترنت را تجربه کنید و به فعالیت‌های مختلف بپردازید.

قیمت اینترنت استارلینک و خرید اینترنت استارلینک

امروزه عده‌ای کلاهبردار ادعا می‌کنند که تجهیزات و اشتراک اینترنت استارلینک را به فروش می‌رسانند. این افراد با سواستفاده از عکس تجهیزات استارلینک که توسط کاربران سایر کشورها در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده‌است، سعی در فریب مردم دارند و قیمت‌هایی گزاف و غیرمعقول را برای فروش آن‌ها بیان می‌کنند. باید بدانید که حتی در صورت خریداری این تجهیزات، تا زمانی که استارلینک خدمات اینترنت ماهواره‌ای را به ایرانیان ارائه ندهد امکان استفاده از اینترنت جهانی و بدون فیلتر وجود ندارد. بنابراین خرید اینترنت استارلینک و تهیه اشتراک آن در ایران در حال حاضر غیرممکن است.

معرفی فروشگاه فراگرام

فروشگاه فراگرام یکی از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر در زمینه فروش انواع تجهیزات شبکه است. شما عزیزان می‌توانید محصولات متنوعی مانند انواع مودم، کابل‌های فیبر نوری، سوئیچ شبکه و … را با قیمت مناسب و ضمانت اصل بودن کالا از فروشگاه فراگرام خریداری نمایید. ما در فراگرام همواره در تلاش هستیم تا محصولات باکیفیت را از برندهای معتبر به شما ارائه دهیم و تجربه خریدی لذت‌بخش را برایتان به ارمغان بیاوریم. در صورت نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی در زمینه خرید هر یک از تجهیزات شبکه نیز می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نیلوفر زندی
ارسال دیدگاه