شبکه رک چیست؟

رک شبکه یا شبکه رک چیست؟

شبکه رک چیست؟ رک شبکه یک شبکه محلی (LAN) است که از چندین تجهیزات شبکه مانند سوئیچ های شبکه ، روترها ، لوازم UTM ، سرورها ، پچ پانل ها ، کابل ها ، مودم ها و غیره تشکیل شده است. این تجهیزات عموماً در داخل قفسه شبکه ، محفظه بسته یا باز نگهداری می شوند که می تواند آنها را نگه دارد.

 

فهرست مطالب

آشنایی با واحدهای رک شبکه

 اندازه ای که تجهیزات سخت افزاری شبکه اشغال می کنند از استانداردهای خاصی در صنعت پیروی می کنند تا بتوانند در رک های شبکه که این استانداردها را نیز رعایت می کنند، جا بیفتند. عرض مشترک یک رک شبکه (و تجهیزات شبکه) 19 ″ (اینچ) است – بیشتر قفسه ها برای جای دادن هر تجهیزات متناسب با این فضا ساخته شده اند. همچنین ، تجهیزات شبکه دارای ارتفاع ثابت هستند که از نظر Rack Units ذکر شده اند.

1 واحد رک (RU) = 1.7 اینچ / 4.4 سانتی متر.

بنابراین ، اگر یک تجهیزات شبکه به عنوان 2U مشخص شده باشد ، ارتفاع آن 3.4 اینچ (تقریباً) است. بنابراین ، اگر یکی از اندازه های (In RU) تمام تجهیزات شبکه ای را که باید در یک رک قرار گیرند داشته باشد ، می توان به راحتی ارتفاع مورد نیاز Rack (در RU) را به عنوان مجموع ارتفاعات تمام تجهیزات جداگانه محاسبه کرد. – به طور کلی کمی بیشتر از این ، به منظور جای دادن تجهیزات شبکه به طور آزاد در قفسه و همچنین برای گسترش آینده.

چرا Network Racks مورد نیاز است؟

قفسه های شبکه یکی از اجزای مهم سیستم کابل کشی ساخت یافته است.

رک های شبکه برای نگهداری منظم ، کارآمد و ایمن کلیه تجهیزات شبکه مورد نیاز است. اگر هیچ رک شبکه / پانل پچ وجود نداشته باشد ، کابل کشی بهم ریخته به نظر می رسد. رک های شبکه می توانند بسیاری از اجزا را در فضای نسبتاً کمتری نگهداری کنند ، که به شما امکان می دهد از فضای ذخیره سازی موجود بسیار کارآمد استفاده کند. رک های شبکه برای ایمنی جسمی کلیه تجهیزات نگهداری شده مورد نیاز است ، زیرا ممکن است بیشتر آنها قفل شده و دسترسی پرسنل غیر مجاز به آنها ممنوع باشد.

همچنین برای بهبود سلامت تجهیزات شبکه ذخیره شده در داخل شبکه ، رک های شبکه مورد نیاز است. به عنوان مثال ، وقتی کابل ها از طریق مدیر کابل ها در رک ها با دقت و تمیز گرفته می شوند ، به دلیل خم شدن بیش از حد کابل ، احتمال از دست رفتن داده ها کم است. همچنین ، فن های خنک کننده در رک های شبکه خنک کننده اضافی را برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات شبکه نگهداری شده در داخل آنها ، به دلیل گرم شدن بیش از حد ، فراهم می کنند.

انواع رک شبکه

قفسه های شبکه دیواری:

قفسه های دیواری برای مسکن دستگاه های لبه دار در بخش های جداگانه با تجهیزات شبکه کمتر مفید هستند. اندازه های معمول: 6U ، 9U ، 12U ، 15U. پانل جلو به طور کلی دارای یک درب شیشه ای سخت شده برای مشاهده تجهیزات داخل آن به وضوح است و همچنین دارای یک قفل برای اطمینان از امنیت جسمی است. 

دو نوع قفسه دیواری متداول وجود دارد – قفسه های یک بخش ، که دارای یک درب شیشه ای در جلو هستند ، که می توانند به طور کامل باز شوند و ورودی / خروجی کابل از طریق سوراخ های بالا و پایین قفسه ها و قفسه های دو بخش است ، که مانند قفسه های یک بخش هستند و دارای یک باز اضافی در پشت قفسه هستند (در واقع ، یک پانل عقب به دیوار ثابت شده است ، و کل قفسه به یک طرف پانل عقب محکم ثابت شده است ، و می تواند جلو / عقب چرخانده شود برای فعال کردن یکی از قسمتهای عقب قفسه). 

قفسه های شبکه عموماً با بدنه استیل (بعضی اوقات با محفظه های آلومینیومی) و با اتمام رنگ با روکش پودر ساخته می شوند. قفسه های شبکه به طور کلی تهویه در بالا / پایین / طرفین از طریق دریچه ها / سوراخ ها را فراهم می کنند. آنها همچنین حاوی برخی از لوازم جانبی هستند که در بخش آخر این مقاله مورد بحث قرار گرفته است.

قفسه های ایستاده طبقه / سرور:

قفسه های Floor Standing برای قرار دادن تجهیزات شبکه و همچنین سرور استفاده می شوند. اینها در درجه اول در مراکز داده و مکانهای دیگر با تعداد زیادی تجهیزات استفاده می شوند. اکثر نکاتی که در رک های نصب شده دیواری فوق قابل استفاده هستند ، در رک های سرور ایستاده نیز قابل استفاده هستند ، با این تفاوت که اینها بزرگتر هستند و روی زمین نگهداری می شوند (بعضی از آنها حتی ممکن است چرخ داشته باشند تا حرکت آنها را فعال کنند).

محصول مرتبط  بهترین مودم های گیمینگ 1403 | راهنمایی خرید مودم برای بازی

 اندازه های معمول: 24U ، 30U ، 36U ، 42U ، 45U. کل قسمت جلویی به طور کلی دارای درهای تمام طول با شیشه / قفل سخت شده است. حتی ممکن است بعضی از آنها درب عقب داشته باشند. علاوه بر مدیران معمولی کابل ، این قفسه های ایستاده کف همچنین کانال های ویژه ای برای کابل کشی برق ، کابل کشی شبکه و غیره ارائه می دهند که حرکت منظم کابل ها را در انتهای عقب ، در امتداد ارتفاع قفسه ها تضمین می کند.

 این رک ها می توانند تجهیزات بیشتری را در خود جای دهند و می توانند بارهای حدود 450-500 کیلوگرم را تحمل کنند. قفسه های نصب شده روی کف یا در شرایط CKD (کاملاً ناکارد) ارائه می شوند که در آن اجزای منفرد به سایت منتقل می شوند و خود قفسه در محل مونتاژ می شود (یا) در کارخانه مونتاژ می شود و به طور کلی حمل می شود.

شبکه رک - لوازم جانبی:

واحدهای مسکن فن:

اینها یا در سقف (یا) در صفحه کناری نصب می شوند. هر واحد به طور کلی از فن های 2/4/6 تشکیل شده است که برای خنک سازی تجهیزات داخل قفسه ها استفاده می شود. برخی از فروشندگان همچنین سینی های محفظه فن دار را نصب می کنند که می تواند به همراه سایر تجهیزات در رک نصب شود تا در مکان های خاص خنک کننده باشد. 

جعبه توزیع برق متناوب: رک های شبکه عموماً از تجهیزات زیادی تشکیل شده اند که به برق متناوب نیاز دارند. ناخوشایند است اگر هر واحد به طور جداگانه از یک منبع خارجی تأمین شود. بنابراین ، یک جعبه توزیع AC در داخل قفسه استفاده می شود تا با استفاده از یک یا دو خط برق از خارج ، به تجهیزات جداگانه نیرو دهد. جعبه توزیع AC به طور کلی از 5 تا 15 سوکت (5A / 15A) تشکیل شده است.

مدیر کابل:

مدیر کابل به طور کلی یک مجرای باز (با نگهدارنده های فلزی) برای عبور چندین کابل از قسمت افقی قفسه است. این امر باعث می شود آرایش کابل کشی مرتب و همچنین از خم شدن بیش از حد کابل ها جلوگیری کند. قفسه های ثابت / کشویی: همه تجهیزاتی که باید در یک رک شبکه نگهداری شوند قابل نصب بر روی رک نیستند. 

برخی از آنها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد. بنابراین ، یک صفحه قفسه ثابت به داخل رک وارد می شود و این تجهیزات روی آن نگهداری می شوند. به عنوان مثال ، سرورهای ایستاده رومیزی را می توان بالای قفسه ها نگه داشت. قفسه های مخصوص سنگین برای جای دادن تجهیزات با وزن بالاتر وجود دارد. برخی از قفسه های کشویی وجود دارد که می تواند برای بیرون آوردن تجهیزاتی که برای سرویس دهی مکرر بر روی آنها قرار داده شده است ، استفاده شود. 

کانالها و کانالهای کابل اضافی آرایش آسان و شسته و رفته کابلها را امکان پذیر می کنند. دارندگان مودم: برخی از فروشندگان قفسه های مخصوص شاسی را ارائه می دهند تا تعداد بیشتری مودم را به صورت عمودی ، در کنار یکدیگر قرار دهند. در غیر این صورت ، آنها به صورت افقی نگهداری می شوند و هر قفسه می تواند فقط تعداد کمی از آنها را در خود نگه دارد ، که نتیجه آن عدم استفاده موثر از فضای رک است.

فراگرام یک مجموعه معتبر در زمینه ارائه انواع تجهیزات شبکه از برندهای معتبر و پرفروش است. ما در مجموعه فراگرام همواره تلاش می‌کنیم تا بهترین محصولات را همراه با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب به شما عزیزان ارائه دهیم. همچنین تلاش می‌کنیم تا تجربه یک خرید اینترنتی لذت بخش و آسان را برای شما به ارمغان بیاوریم. شما عزیزان می‌توانید انواع روترهای تک باند، دو باند و سه باند را به راحتی و با اطمینان و اعتماد بالا نسبت به کیفیت و قیمت از فروشگاه اینترنتی فراگرام تهیه نمایید.

admin
ارسال دیدگاه